Seyahat Danışmanınız: 0242 836 38 40

İletişim

facebook Instagram


Dündar Termal

 
 

Niğde / Çiftehan Kaplıcaları

Önceki - Sonraki   (3/3)
oteller
 
 
Sınıfı : Tatil Köyü
İl :
İlçe :
Adres : cumhuriyet mahallesi turgut özal caddesi
Telefon : 0 388 531 21 12
E-posta : ciftehan@hotmail.com
Web : ciftehan.com
 
 

Çiftehan Kaplıcaları, Niğde ilinin Ulukışla ilçesine bağlı Çiftehan kasaba sındadır. Roma imparatorluğu döneminde kapadokyanın en önemli eyaleti olmasi nedeni ile çiftehan bir önemli kapı görevini görmüştür. Bölgede yapılan arkeolojik kazılara göre etiler zamanından beri yerleşme sahası olarak kullanılmistır.

 

 

Mısır kraliçesi kleopatranın tarsusta yasam sürerken sık sık bu kaplıcaya gelerek uzun süre kaldığı suyun gençlestirici, güzellestirici ve dinlendirici etkinliklerinden faydalandiği söylenmektedir. Çiftehan kaplıcalarının eski havuzun temel kısmı roma dönemine aittir. bu gün ayakta bulunan ve kullanılmakta olan havuzlu banyolar selçuklu türkleri zamanında yapolmıstır.

 

 

Havuzlu banyo selçuklu mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. ( İkinci Derecede Önemli Termal Su Kaplıcası ) Niğde İli Ulukışla ilçesinde sağlık turizmi açısından önemli sayılabilecek nitelikte termal kaplıcalar ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Tesisler ve kaplıcaların sağlık turizmi açısından eksiklikleri olmasına rağmen gelecek için umut vermektedir.

 

 

Yer ve Konumu : Çiftehan kaplıca merkezi, Ulukışla – Pozantı yolu üzerinde ve Ulukışla’ya 35 km. uzaklıktadır. Çelikli ve kükürtlü adıyla bilinen iki ana kaynak vardır. Fizik – Kimyasal özellikler ve etkili olduğu hastalıklar : Su sıcaklığı 49C – 52C. PH değeri 7,5 – 7,8 olan Çiftehan kaplıca suları, Sülfatlı,Klörürlü, Sodyumlu ve Kalsiyumlu bir birleşime sahiptir. Banyo ve içme kürlerine elverişli olan bu sular, romatizma, sinirsel hastalıklar, deri, kadın, beslenme bozukluğu gibi hastalıklara olumlu etki yapar. Çiftehan kaplıca suları toplam olarak 2066 mg/litre eriyik mineral değerine sahiptir. Kaynak Emniyeti ve Yerleşme Durumu : Toplam 42 lt/sn su verimine sahiptir.

 

 

Alt – Üst Yapı Durumu : Kaplıca merkezi ana devlet ve demiryolu üzerinde bulunmaktadır. Çiftehan köyünde su, elektrik ve P.T.T. hizmetleri mevcuttur. Bu kaplıca merkezinde 200 yatak dolayında vasıflı, 600 yatak ise vasıfsız konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu kaplıca merkezinde, küvet ve havuz banyosu, ışın ve fizik tedavi gibi uygulamalar yapılmaktadır

 

 
Bu sayfa 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren : (35987) kez ziyaret edilmiştir

gezinomi

olumluolumsuzyorumsuz

yorum

kaplıca suları çok mu sıcak

sinem_ben01250 , 13 Temmuz 2014
yorum

çok güzel biryer gittim gördüm gidecek olanlara tavsiye ederim yayla havası orman doğa tabiat ne ararsanız var

al , 27 Agustos 2012


 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumlari kisilerin kendi görüsleridir. Yazilanlardan kaplica-otelleri.net sorumlu tutulamaz.

 

Larsoy Turizm ve Seyahat Ltd. Şti

Adres : Andifli Mahallesi Liman Sokak No:4/B
Kaş / Antalya / Türkiye

Seyahat Danışmanınız: 0 242 836 38 40