Seyahat Danışmanınız: 0850 360 16 00

İletişim

facebook Twitter


Dündar Termal

 
 

K.maraş / Ilıca Termal Kaplıcaları

Önceki - Sonraki   (1/1)
oteller
 
 
Sınıfı : Resort
İl :
İlçe :
Adres : Ilıca Kasabası Merkez
 
 

Antik dönemden beri kullanıla gelen Süleymanlı ve Ilıca Kaplıcası tarih boyunca çeşitli uygarlıklara hizmet vermiştir. Bu bölgenin Bizans döneminde Mezopotamya'yı, Orta Anadolu ve İstanbul'a bağlayan yol üzerinde olması gelişimini hızlandırmıştır.

Süleymanlıda Bizans döneminden kalma ikisi sağlam, üçü harabe halinde 5 kilise bulunmaktadır. Bunun yanında Roma dönemine ait ve şu anda kullanılan 3 gözlü bir meydan çeşmesi bulunmaktadır. Çağın Bizans dönemine ait kalıntıları buraya açık hava müzesi görüntüsü vermektedir.

1302 tarihli (1886) Osmanlı salnamelerinde, Zeytin Kazasından bahsedilirken; Kasabaya yarım saat uzaklıkta Kaplıca ve manastırdan bahsedilmektedir.

Ilıca kasabasında 1880'lerden itibaren kaynağın bulunduğu dere içerisinde iskan başlamıştır. 1950'de 570 nüfuslu köy iken kaplıca kullanımının getirdiği sağlık turizmi ekonomik canlılık ve potansiyele dayalı olarak bugün 4.500'lerin çok üzerindedir.

K.maraş İli merkezinden 68 km. uzaklıkta olan beldeye ulaşım, K.maraş Ankara karayolundan Suçatı mevkiinden ayrılarak 24 km. içtedir. Yol asfalttır. Seyahat süresince doğa harikalar görsel noktalar karşımıza çıkar. Suçatından itibaren Ilıca Kasabası merkezine kadarki olan 24 km'lik yolun 12 km'lik kısmı Menzelet barajının sahil şeridini takip etmektedir. Kasabada yeter sayıda pansiyon ve her türlü ticari eylemler mevcuttur.
 

 
Bu sayfa 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren : (46637) kez ziyaret edilmiştir

olumluolumsuzyorumsuz

yorum

hiçbir yerde olmayan temiz havası ile temizliği ile şifalı suyu ile doğal meyve ve sebzesi ile en önemlisi insanlarının verdiği güven ile en rahat en ucuz harikalar diyarı ılıcalar görülmeye değer bir yer

atakantas , 13 Temmuz 2013
yorum

ılıca derim dahası yok

birisi , 30 Temmuz 2012
yorum

temiz hava bol gıda ve ucuz tatil derseniz tavsiye ederimm

fatosmutluer , 19 Mayis 2012
yorum

afyon pamukkale kızılcahamam fasa fiso doğayla iç içe hareketli herşeyin doğal olduğu bir tatil köyü gibi herkese tavsiye ederim

Misafir , 05 Temmuz 2011
yorum

sosyal faliyeti engeniş kaplıcadır doğaldır bir kurala bağlı yaşanmaz diğer kaplıcalarda tesisten başka birşey göremezsiniz ama burası doğayla iç içedirher mevsimi ayrı güzeldir

fatih , 30 Ekim 2010
yorum

ılıca kasabasında hemen hemen her keseye uygun pansiyon ve otel bulunmaktadır. ılıca kasabası nisan-kasım döneminde diğer aylara nazaran daha kalabalıktır. temmuz ağustos ayları en yoğun olunan dönemdir. kış ayları da kaplıcar halka hizmet sunmaktadır.

adınız , 27 Eylül 2010
yorum

en iyi burası :)

mevlüt , 03 Eylül 2010


 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumlari kisilerin kendi görüsleridir. Yazilanlardan kaplica-otelleri.net sorumlu tutulamaz.

 

Türsab Logo

Turizm Atölyesi

Adres : Şenlikköy Mah. Halkalı Cad. Aqua Florya AVM
No:93 A blok P /102 Florya - Bakırköy - İstanbul

Seyahat Danışmanınız: 0850 360 16 00