Seyahat Danışmanınız: 0850 360 16 00

İletişim

facebook Twitter


Dündar Termal

Jeotermal AŞ üretime geçiyor

 Bursa’yı kaplıca ve termal şehri yapma hedefiyle kurulan Jeotermal Enerji AŞ, ekim ayında 45 otele sıcak su dağıtımı ile üretime başlıyor.

 Bursa'daki jeotermal potansiyel varlığını araştırmak, var olanı yeryüzüne çıkarmak, turizm ve enerji amaçlı kullanım altyapılarını oluşturmak amacıyla kurulan Jeotermal Enerji AŞ üretime geçiyor. Bursa Valisi Şahabettin Harput öncülüğünde 2009 yılı Nisan ayında faaliyete geçen Jeotermal Enerji AŞ ilk üretimlerini yapmaya hazırlanıyor. Yürütülen çalışmaların şehir merkezinde devam eden etabı Ekim 2012 tarihi itibariyle tamamlanacak. Çalışmalarla 6 üretim kuyusunda toplam 300 lt/sn suya ulaşılırken, kentte 1500 olan termal yatak kapasitesi 7000 yatak kapasitesine çıkacak.

Bursa İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, beraberinde İl Genel Meclisi üyesi parti temsilcileri ile birlikte Kültür Park içindeki termal dağıtım merkezinde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. İl Genel Meclisi’nde siyasi grup temsilcileriyle beraber Jeotermal AŞ’nin çalışmalarını yerinde incelemek için geldiklerini anlatan Bursa İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, “Yaptığımız incelemelerde gelecek nesillerimize büyük bir jeotermal miras bırakıyoruz. Jeotermal, bacasız sanayi dediğimiz turizmin tetikleyicisi olacak. Şu anda yaptığımız çalışmalarla 45 otelimize sıcak suyu veriyoruz. 20 tanesiyle anlaşma sağlandı. Geri kalan 25'i ile de en kısa zamanda anlaşma sağlanacak.” dedi. Yapılacak yeni sondajlarla suyun istenen oranda artması ile 3 -4 bin konutu ısıtacak seviyeye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Nedim Akdemir, şu an için önceliklerinin ısıtma değil, turizme hizmet olduğunu söyledi.

İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Fethi Yıldız da Jeotermal AŞ’nin kuruluş aşamasında ilk önergeyi verdiğini belirterek, “Bursa’nın geleceğini burada tarih olarak yazıyoruz diye düşünüyorum.” dedi.

Cihan Ajansı Kaynak : http://www.haber3.com/bursayi-termal-kenti-yapacak-jeotermal-as-uretime-geciyor-1500521h.htm#ixzz25rPhMPKu
Türsab Logo

Turizm Atölyesi

Adres : Şenlikköy Mah. Halkalı Cad. Aqua Florya AVM
No:93 A blok P /102 Florya - Bakırköy - İstanbul

Seyahat Danışmanınız: 0850 360 16 00